Babaazîz

babaziz posterUzun zamandır izlediğim en güzel filmlerden biri. İslam ile ilgili filimlerde bulamadığım o sinema dili tadını bu sefer Bergman’ının diline andıran şekilde  filmde bulduğumu belirtmek isterim. IMDB gibi bir sitenin filmin anlattıklarını tam anlayan insanları ekseriyetle içerdiğini düşünmesem de site 10 üzerinden 7.7 vermiş. Tamamiyle içerden, bizden bir yorumla ve daha güzelleştiren anlatımı içselleştirdiğimiz bir yolculukla küçük kızı İştar’ın gülümseyen yüzü ve gönül gözü ile gören büyükbanbasının hedefi değil de yolculuğu öven tavırları… Bir çok açıdan örülmüş ve örgüsü sonunda bağlanmış nihayete ermiş bir film.

Hassan, oğlum, Seni bekliyordum. Beni mi bekliyordun? Ölümüme şahit olman için.

Neden ben? Ben ölümden çok korkarım…

Kesinlikle. Anne karnında karanlıktaki bebeğe denseydi ki: “Dışarıda aydınlık bir dünya var, yüksek dağlarla dolu, büyük denizleri olan, dalgalanan düzlükleri olan, çiçekleri açmış güzel bahçeleri olan, dereleri olan, yıldızlarla dolu bir gökyüzü ve alevli güneşi olan… Ve sen, bu mucizelerle yüzleşmek yerine, Karanlıkla çevrilmiş oturuyorsun… ” Doğmamış çocuk, bu mucizeler hakkında hiçbir şey bilmediği için, hiçbirine inanmayacaktır. Tıpkı ölümü karşılarken bizim gibi. İşte bu yüzden korkarız.

Ölüm her şeyin sonu olduğu için, içinde ışık barındırmaz.  Ölüm nasıl olur da başlangıcı olmayan bir şeyin sonu olur?

Hassan, oğlum,benim düğün gecemde mutsuz olma.

Düğün gecen mi?

Evet. Sonsuzlukla olan evliliğimin. Artık zamanı geldi.Beni yalnız bırak. Daha sonra vücudumu kumla kapatmak için gel.

Bir de şunu aktarmak isterim:

Bu dünyadaki insanlar mum ateşi önündeki üç kelebek gibidir.

İlki ateşe yaklaşmış ve demiş ki:Ben aşkı biliyorum.

İkincisi ateşe yavaşça kanadıyla dokunmuş ve demiş ki: Aşkın ateşinin nasıl yaktığını bilirim.

Üçüncü kendini ateşin ortasına atarak yanarak kül olmuş. Gerçek aşkı sadece o bilir.

Son olarak daha iyi anlaşılacağını umduğum bir kaç hacı google araması tavsiyesinde bulunmak isterim, zamanla izledikçe eklerim:

  • Tasavvufta ceylan
  • tasavvufta nefes
  • “diri diri toprağa gömülen kız çocukları” fimde tersi oluyor.

Konunun hangi damardan aktığını sanırım biraz da olsa anlatabildim. Filmi tüm ahaliye tavsiye ediyorum. Selam ediyor, büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum.