Bu gezi notları Sibirya, Altay Özerk Cumhuriyeti ve Moğolistanı kapsamaktadır. Notları yayınlamaktaki amacım, icma ile anlamsız gelen bir gezi için neden sorularına, nasıl sorularına bir miktar cevap vermek. Çevremdeki arkadaşlarımın pek çoğu anlamsız bu gezi için de yararlı bir cevap olacağını düşünüyorum. Ayrıca gezi öncesinde ve sonrasında yapyığım ve yapacağım okumalar ile bölgeyi de yakından tanımış olacağını düşünüyorum. Köklerimiz olan bu coğrafyanın güncel durumunu da anlamış olmak.

Ayrıca Sibirya’da gezecekseniz beklentilerinizi çok düşük tutmanız lazım. Bu geziden alacağınız kazanımlar daha çok kendinizi dinlemek olacaktır. Konuşmadan anlaşmak, konuşup anlaşamamak ve işaret edip anlatabilmenin konforundasınız. Lüks ve standart tatil için buraları asla düşünmeyin. Şehirlerden beklentiniz olmaz ise mutlu olursunuz. Ağaçtan yapıulmış köy evlerinin güzel pencerelerini görmeniz daha fazlasını göreceğiniz anlamına gelmez. Ormanlardaki ağaçlar uzun ve kalem gibidir. Düzlükler ulu ve çoook büyüktür. Trenler hızlı değil ama Türkiyeden gelen birisi için sıradışı şekilde konforludur. Titreşimi hissetmezsiniz onca yolculuk boyunca.

Moğolistana geçerken kültür değişimini ve coğurafya farkını hissedeceksiniz. Gezi ile ilgili notlarımla birlikte yararlı olabilecek bilgilere de linkler verdim. Umarım bu bölgeyi gezecek arkadaşlara yardımcı olur.

Notlarımı site içinde küçük bir bölüm olarak organize ediyorum. Alt başlıklarda gezinerek geziyi izleyebilir, gözlemlerimi okuyabilirsiniz.

Fotoğrafları şuradan takip edebilirsiniz:

Konu ile ilgili bir başka yararlı blog okumak isterseniz: Nevzat beyin yazdıklarını okumalısınız http://bilinmeyenasya.blogspot.com.tr/

1. Bölüm: Yola Çıkmadan Önce