,

WordPress Veritabanı Geriyükleme Sorunu ve Çözümü

2-3 hatadan beri kendi çabalarımla, konudan anlayan arkadaşlarıma sorarak ve internetten araştırarak çözmeye çalıştığım veritabanı yedek geriyükleme sorunumun çözümünü belki başka arkadaşlara da yardımcı olur düşüncesi ile burada yayınlıyorum.

Her zaman olduğu gibi problemi doğru tanımlamak en önemli problem. Ben de gözlemlerime dayanarak bir problem tanımlaması yapıyorum. Sorunun çözümü de daha sonra geliyor.

SORUN

WordPress sitemi “BackUpWordPress” eklentisi ile otomatik yedekliyordum. Bir gün posts klasörümü ne yazıkki sistemden sildim. Bu yedeklerden geri yükleme yaptığımda ise sitedeki gibi bir görüntü almaktayım.

3

Sitenin yeniden yüklenmesinden sonra bir post girdim.

 

2

 

 

Karakter sitede düzgün görünüyor ama veritabanında phpmyAdmin ile baktığımda “<b>Frascati Manual</b> klavuzu araÅŸtırma geliÅŸt…” şeklinde görünmekte.

 

1

 

Nasıl oluyor da bu yazım sitede adam gibi görünürken veritabanında adam gibi görünen sitede “Y�r�y�?�” şeklinde görünüyor anlayamıyorum?

Düzeltmek için ne yapmalıyım. Saatlerce uğraşıp bulamadığım bir sorun bu. Bulamadığım bilemediğim bir şey var. Ama ne?

ÇÖZÜM

  1. Problemin çözümü için wp_config.php dosyasın aşağıdaki UTF8 tanımlama satırını ekledim.

define(‘DB_CHARSET’, ‘utf8’);

  1. Daha sonra da phpmyadmin ile sitenin verilerini kontrol ettim. Her tablonun karşılaştırma değerini “utf8_general_ci” yaptım.
  2. Satırlarda düzgün görünmeyen tabloların içlerini boşaltıp, tekrar yedekten tekrar yükledim.
  3. Bazı tablolların yedeklerini yüklememe rağmen tablo hata verdi. Taployu kaldırdım tekrar yedekten yükledim. Sonra içeriğini yükledim.
  4. Sonunda site eski haline döndü….

4_son