SCI ve SCI-Expanded Kapsamındaki Polimer Bilimi Dergileri

Tüm dünyada bilimsel dergilerin Fen Bilimleri ile ilgili olanları arasında ISI’nin indeksi olan  Science Citation Index® (SCI)’e giren dergilerin genel kabul görmüş bir önemi var olduğu bilinmekte. Her ne kadar bu kriter tartışılsa da genel kabul bu.

Science Citation Index® (SCI) içerisinde bulunan ana dergi kataloğunda, “Polymer Science” Polimer bilimi kategorisindeki dergilere şu linkten ulaşılabilir. Bu dergilerin her birisi Tübitak UBYT programı içindeki sorgu ekranından sorgulanabilir. 41 adet dergi bulunmakta.

Bir ikinci olarak Science Citation Index Expanded™  (SCI-Expanded) internette yayınlanan dijital yayınları kapsamakta bilindiği üzre. Daha genişçe olan bu katalog, yine ISI’nin. Veritabanı izleme allengilinin de “Polymer Science” Polimer bilimi kategorisindeki dergilere şu linkten ulaşılabilir. 80 dergi bulunmakta an itibariyle…

İki indexte de bulunan dergiler mutlaka vardır. Bu sebeple bu sayı çok fazla da görülmesin. Tüm dünyada  ~80 adet polimer bilimi ile ilgili dikkat önemli dergi olması az gibi görülebilir.  Tübitak’ın bu dergileri A,B ve C sınıfına böldüğü düşünülürse ~20 tane A sınıfı dergi olduğu kabaca bulunabilir (%25’lik dilimin A olduğunu kabul edersek).

Türkiyeden yayınlanan polimer bilimi dergisi var mı bilemiyorum an itibari ile ama bu kataloglarda bulunmadığı ortada. Umarım ülkemizde bilimsel dergi yayıncılığı gelişerek bir çok disiplinde uluslararsı niteliği olan Türkiye merkezli bilimsel dergilerimiz artar. Son yıllarda bu alanda yayın yapan yeni bir çok dergi görmekteyim. Bunların gelişerek zor katalog şartlarını yerine getirecek dayanıkta ve maddi güçte olabileceklerini ümid ediyorum.