Periyodik Tabloya yeni çok ağır 54 element daha..

Bildiğimiz Periyodik Tablo

Bildiğimiz Periyodik Tablo

Genişletilmiş bir periyodik tablo önerisi Finlandiyalı Kimyacı Pekka Pyykkö tarafından önerildi. Konu ile ilgili makale “Physical Chemistry Chemical Physics” adlı dergide Yayımlandı (DOI: 10.1039/c0cp01575j). Makalenin pdf’ine Pyykkö’nün kişisel sayfasından ulaşabilirsiniz. Makalesine göre teorik olarak yaptığı çalışmalar sonucunda yeni bir “g” orbitalinden bahsetmekte ve çok ağır 54 yeni elementin var olabileceğini ifade etmekte.

Bilindiği gibi periyodik sistem ilk defa 1869’da Mendeleyev tarafından önerildikten sonra, onu tablosunda bilinmeyen bazı elementlerden bahsetmiş (Galyum gibi) ve daha sonrasında ise Ernest Rutherford’un öğrencisi olan Moseley, bazı elementlerin yayımladığı X ışınlarının spektrumlarını fotoğraflayarak, bu ışınların dalga boyları ile elementlerin atom numaraları arasında bir ilişki bulunduğunu ve elementlerin özelliklerinin atom ağırlıklarına değil atom numaralarına bağlı olduğunu deneysel olarak göstermiştir.

Helsinki üniversitesinde çalışan Prof. Pyykö, hesaplamalara dayalı modeli ile 172 atom numarasına kadar uzayan element yapısı olabileceğini göstermiş oldu. Deneysel olarak bu makalenin önerisinin doğruluğu ispatlanmadığı sürece bir teori olmasına rağmen bilim adamları bu hesaplamaların dikkate değer gerçekçi bir model olduğunu söylemekte…

Belki de bu elementler sadece labaratuvar ortamında elde edilebilecek, doğada bu elementlerden hiçbirisi bulunamayacak veya radyoaktif elementler olacaklar. Bilindiği üzere büyük artı yüklü çekirdekler kaçınılmaz olarak bir arada durmakta zorlanmaktalar. Radyoaktivite bu çekirdekler için kaçınılmaz gibi.

Pyykkö’nün periyodik tablosunu görmek için…

Prof. Pyykö'nün periyodik cetveli

Prof. Pyykö'nün periyodik cetveli

Not: Bu arada Vikipediye göre Moseley 1914‘te askere çağrılır ve I. Dünya Savaşı‘na gider. 10 Ağustos 1915‘de Gelibolu‘da Türklere karşı savaşırken dayanamaz kendini vurarak intihar etmiş.