Ron Clark gezip tozduktan sonra hayatında hiç yapmayı düşünmediği öğretmenlik mesleğine başlamış bir amerikan vatndaşı. Kendisi bizde ilköğretim diyebileceğimiz yaş sınıfına ders vermekte. Çılgın projeler başarmış, dikkat çekici ve sıradışı bir kişilik. Kendine has teknikleri de olan yazarımızın meslek ile ilgili prensiplerini sıraladığı kitabı 185 sayfa kadar.

Öğretmenin 55 Altın Kuralı,

Ron Clark

Benim ilgimi çeken ilham verici tecrubelerinin de olduğu kitabının 131. sayfasında yazar, Çocuklarla İlişki Kurmanın İpuçları bölümünde:

  1. Çocuklar düzene gerek duyar ve düzenden hoşlanır.
  2. Çocuklar kişiliğinizden hoşlanırsa, sizin için çok çalışırlar.
  3. Çocuklar kendilerinden neler beklendiğini bilmek ister.
  4. Çocuklar önemsendiklerini bilmek ister.

şeklinde maddlerden bahsetmiş.  Evet, bunları yalın olarak okuyunca aslında bir anlam ifade etmiyorlar. Çünkü bunları kim istemez ki diyor insan kendi kendine. Mesleği icra ederken bazen bu nasihatlari unutmak mümkün oluyor. Bir kez daha hatırlamakta yarar var.

Velilerle İlişki Kurmanın İpuçları bölümünde ise çok çarpıcı olduğunu düşündüğüm noktalara parmak basmış yazar. “İlk olarak velilerle ilk iletişiminiz olumlu olsun. Onlara güzel şeyler söyleyin. Daha sonraki görüşmelerinize söyleyeceklerinizi saklayın.” demekte. Görüşmelere gelen veliler genelde gergindirler. Ön kabul olarak çocuklarının sorunlarını dinlemeye gelecekleri yönünde yaygın bir ruh hali taşırlar. Bu açıdan da dikkat edilmesi gereken bir durum oduğunu düşünmekteyim. İlk tanışma görüşmesidne öğrenci ile ilgili güzel yanlardan bahsetmek.

Kitap hızlı okunabilecek, içinde bol bol yazarın başına gelenleri, tecrubeleri de içeren bir mahiyette.