,

Microsoft Word’de makale yazanlar için atıf düzenleme

Microsof Office 2010 sürümü içerinde bilimsel makale yazanların işine en çok yarayan özellik kuşkusuz atıf yönetimi genişletmesi olsa gerek. Başvurular sekmesinden kaynak yönetimine girildiğinde karşımıza çıkan bu yeni özellik sayesinde bilimsel makale yazmak ve atıflı metinler yazmak çok daha kolay.

word’ü kurduktan sonra gelen atıf stilleri sınırlı sayıda. Makalelerin gönderilen dergilerin istedikleri atıf stilleri farklılık arzetmesine rağmen, hepsi bu menü altında bulunmuyor.

İşte tam bu sırada, Microsoft open source codeplex’inde bulunan http://bibword.codeplex.com/ adresinde atıf stilleri ile ilgili genişletme paketleri mevcut. Bu parketlerden benim ihtiyacım olan atıf stili olan “Chemical Abstracts Service Source Index (CASSI)” stilini şu adresten indirdim.

Kurulumu ilgili adreste bulabilirsiniz. Yine de ben de belirtmek istedim.

Bu atıf stillerini kullanabilmek için Microsoft Word’ün “bibliography” klasörü içine bu stil XML dosyaları kopyalanmış olması gerekiyor. Bu klasörün geri Office’i nereye kurduğunuza bağlı olarak değişse de, genel olarak şu adres içinde bulunabilir:

    <winword.exe directory>\Bibliography\Style

Bu klasöre kopyalama yapıldıktan sonra Word her açıldığında bu stilleri görmeniz mümkün oluyor. Hemen belirtmek gerekir kiatıf stilleri listesine baktığınızda * şeklinde yıldız işareti göreceksiniz. Bu işaret, stilin kullanılabilmesi için BibWord Extender yazılımına ihtiyacınız olduğunu göstermekte.

Benzer sorunu yaşayan arkadaşlara yararlı olur ümidindeyim.