Ziyaretçi trafiğimi şöyle bir inceleyince görüyorum ki alakasız bir girdi olmayacak bu yazdıklarım. Mevzumuz: MEB e-okul

Bu sene ilk defa e-okul lise uygulamasına (emin olmamakla birlikte) tüm Türkiye geçti. Bilindiği üzre daha önceleri ilköğretim bu sisteme geçmişti. Böylelikle sektörün önde gelen uygulamalarından BİLSA okul uygulamalarının amiral gemisi yara almış oldu.

Fakat şu an devam eden birkaç sorundan sebep bloguma bu girdiği yazıyorum.

Sorun: Not girme dönemlerinde sistem mesai saatlerinde özellikle göçüyor. Üstelik Emlak Bankası kayıtlarının sorgulandığı KEY Geriödemeleri sitesi gibi kısa bir dönemlik site değil uygulama. Bakanlığa bağlı uzun süreler devam edecek ve gelişecek bir sistem.

Neyse efendim bu e-okul’un bir kere gelmesi kötü bir şey diyemiyoruz. Fakat işte teknoloji öyle çok hemencecik kabul edilebilecek bişi değil. Kendine has binbir çeşit ve çetrefilli sorunlar üretiyor. İş öyle birden iyileşmiyor yani.

Sistemi oturtmak zor bunu da anlıyorum ama, yeni gelen modüler web tabanlı uygulama tam bir mühendislik çıktısının insanileştirilmiş hali durumda. Kesinlikle geliştirilip kullanıcı dostu hale getirilmesi gerekiyor…

Ayrıca şimdi okuldan bu girdiği yazdığım anlarda müdür yardımcısı odasına mazeretlerle dolu “not fişi alamıyoruz!” nidaları duyuluyor.  Sistemin bu gece geç saatlere kadar bu halde olacağını kestiriyorum. Ve diyorum ki MEB internete erişim projesinde de olduğu gibi normal olması gereken kalitenin altında hizmet kalitesi almak, internetle yeni tanışan eski gedikli hocalarımızın gözlerini, bizim ise bakanlığımızın itibarına olan inancını yaralıyor gibi.

Ne yapılabili ile ilgili olarak şunu söyleyebilirim:

Öncelikle zamanla sistemdeki bu sorunlar adım adım çözülür diye düşünüyorum. Ortalama bir hizmet kalitesine ulaşılır umarım.

Anlık yüklenmelerin nasıl tam olarak aşılacğını bilmiyorum. Para demek bu daha çok…

Bakalığın, ve devletin internetle olan ilişkisini de olumlu buluyorum süreç olarak, ama yavaş bir gelişimden söz ediyoruz. Belki merkezi sistemden uzaklaşılıp, bölgesel il bazında serverlara geçilmesi daha yararlı ve gelen trafiği kaldırabilme açısından mantıklı olur.