Adobe Lightroom 3 Beta’sı ilk  labs’ta yayınlandığında indirip hemen kurup bir denedim. Açıkçası değişlen icon renkleri dışında, beni çeken pek bir tarafı olmamıştı. Daha sonra arkadaşlarımın tavsiyesi üzerinde daha dikkatli bir göz atmam gerektiğinde, beta 2 çıkmıtı bile.

Lynda.com’da konu ile ilgili önemli eğitmenlerden Chris Orwig‘in bu konu ile ilgili eğitim videosunu (Photoshop Lightroom 3 Beta Preview) ve demo dosyalarını inceleyince itiraf etmeliyim ki keskinlik ve noise düzeltme algoritmasının ne kadar etkileyici olduğunu farkettim.

Lightroom 2’de yüksek keskinlik değerlerinde açıkçası yağlıboyamsı bir etki meydana getiriyordu. Çok rahatsız edici bu etkiden dolayı fazla keskinlik cilde zarardı.

2006 yılında çektiğim fotograflardan birisini tekrar LR3 beta2’de açarken gördüğünüz uyarıyı aldım. Before&After’ı ilave ettikten sonra aradaki etkileyici farkı göstermek istedim.

Tamamen uzamalar içeren ve net bir noktası olmayan bu fotografın orjinali 8MP ve 1:1 oranında görüyoruz. Sol taraf LR2 ve sağ taraf da LR3 B2. Kesinlikle keskinliği 100 değerinde kullanmak mantıklı olmasa da, iki versiyon arasındaki farkı görmek açısından bu ayarları kullandım.

Ayrıca vidobu’da Hakan ÇAMOĞLU’nun güzel bir eğitim videosu var. İzlemenizi tavsiye ederim.

Photoshop Lightroom 3 Beta Preview