,

Kromik asit nasıl hazırlanır?

IMG_5801_k.jpgCam malzemelerde kalan, çözünmesi zor olan kalıntıları temizlemek için için ayrıca istenilirse yıkama çözeltisi hazırlanabilir. Bu çözelti için 5 g Na2Cr2O7 veya K2Cr2O7 (Merck 1.04952) 5 mL saf suda çözülür, yavaşça 100 mL derişik sülfürik asit katılır . Sıcaklık bu sırada 70-80°C’ a ulaşır. Karışım yaklaşık 40°C’a soğutulur ve cam kapaklı bir şişeye alınarak saklanır. Bu çözelti başta turuncu renktedir. Uzun süre aynı çözelti kullanılabilinir. Eğer rengi yeşile dönerse çözeltinin bozulduğu anlaşılır ve yenisi hazırlanır.

Çözeltide krom +6 değerliklidir. Kuvvetli bir asit ve oksidandır. Bitki ve hayvan hücreleri olduğu gibi mikroorganizmaları da tahbrip eder. Saf organik bileşiklerle teması bu sebepten tehlikelidir. Kromik asiti sanayiide aslında krom kaplama işinde bolca tüketilir. Renk verici olarak da kullanılmaktadır. Cam malzemelerin temizlenmesinde çok etkilidir.

6 cevaplar
 1. Rıdvan
  Rıdvan says:

  evde kullanamak oldukca tehlikeli olablir
  hem solunması hem deriye temas olsun cok tehlikelii
  deriyle temas ettiği zaman ömür boyu lekesi kalır

 2. osman
  osman says:

  kromik asit aldım forumda hazırlanmasından bahsi geçen temizliği imiş benim beklediğim toz halinda olan kromik asit nasıl ve ne oranda çözeltilir mağnezyum pasifleştirmede kullanacağım.

 3. serhat
  serhat says:

  bu çozelti evlerde de kullanılabılır mı bulasıkda dalan veya camların slınmesınde vs:

Yorumlar kapalı.