Kimya Eğitimi müfredatının vizyonlarından birisi de aşağıdaki paragrafta açıklanmış:

“Ortaöğretim 9. sınıf kimya dersi, yetişen nesillerin bütün bireylerine hitap ettiğinden, bir yandan hayatın değişik alanlarına dağılacak bireyler için ortak ve en genel -en gerekli- kimya kavram ve ilkelerine ağırlık vermek, bir yandan da daha sonraki eğitim öğretim sürecinde kimya ile yakından ilgili mesleklere yönelecek bireylerin öğrenme süreçlerine yeterli katkı yapmak durumundadır. Dolayısıyla konular seçilirken, Türk insanını en çok ilgilendiren ürün, kavram ve ilkeleri öncelemek, bunu yaparken de daha ileri kimya için temelleri bu aşamada atmak önemlidir.”

Dersin uygulayıcısı olarak bu sene ilk defa anlatmaya başladığımız ve geniş bir liste biçiminde bakışaçısı farklılıkları içeren Kimya 9. Sınıf müfredatı ile ilgili olarak bu sene ilk izlenimlerimi yazmak istedim.

Bunlar tamamen kendi düşüncelerimden ibaret. Daha fazlası değil. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

 • Öncelikle müfredatın lansmanı fiyasko: Şöyle ki, her bir uygulayıcıya teker teker eğitim verilmesi gerekmezmiydi? Böyle önemlideğişimlerin etkisinin artması için niçinyapıldığından nasıl anlatılması gerektiğinin hayal edildiğinin düşünülmesine kadar bir seri bilgilendirmeyi, Kimya öğretmenleri hak ediyordu sanıyorum.
 • Kitabın matbu hali, “acar öğretmenler kıvırır bu işi” düşüncesinden uzak bir şekilde öğrencilerle aynı anda öğretmenin eline geçmemiş olmasa idi, belki yinesorunlar yaşanmazdı, yaşamazdım şeklinde düşünüyorum.
 • Kimyadan Simyaya geçiş bölümünde anlatılacaklar ve anlatılanlar o kadar çok ki öğrencilere bir ana damardan, fikirden, yaklaşımdan bu tarihe baktırmak daha net bir pencere manzarası elde etmelerini sağlayabilirdi. Hoş bu konuya bakabilecekleri birçok pencere var. Kitabın yazarları da bunu düşünerek 2 saat/hafta periyodundaki bir dersiçin fazlaca kalın bir kitap vicuda getirmişler.
 • 9. Sınıf Kimya ders kitabının çok hoşuma giden yönleri de var bunlardan biris de bulmaca ve dallanmış ağaç çalışmaları gibi çalışmalar.
 • Ayrıca yine kitapta bulunan köşelerdekisütün boşluklara yerleştirilmiş yan bilgiler kitaba renk katmış. Bu konu ile ilgili benim bir vesile ile incelediğim AÖF Matematik kitabını haytırladım. Gerçekten çok özenli bir mizanpaşa ve sıra dışı tasarımasahipti. Tek başına öğrenme sürecinde, ve kitabıntekdüzeliğindenkaynaklanan dikkat eskilmesi sorununu azaltmış bir kitaptı. Yeni 9. Sınıf Kimya kitabımız da böyle bir kitap.
 • Meslektaşlarımla istişarelerimde sayılsal mevzuların azalmasından ve “hikaye anlatması” sorunundan çok bahseder olduklarını farkettim. Konunun sözelleşmesi aslına bakılırsa bir sorun değil. Sayısal ve analitik zekası zorlanan öğrencilerin ilk defa tanıştıkları Kimya’dan uzaklaşmamaları açısından çok önemli. Ayrıca Kimya ÖSS için değil Kimya için olmalı.
 • 9. Sınıf kitabı olarak kitap aceleye gelmiş ve çok şişirilmiş gibi görünüyor. Fakat bu sorun değil. Sadece öğretmenin neresini anlatacağını neresini öğrencinin yan bilgi olarak okuması gerektiğini gösterecek bir dizgi düzenine ihtiyacı var. Ayrıntılar mesela küçük puntolarla metinde bulunabilir
 • Ramazan ayıyla birlikte okulların açılmasından mıdır nedir. Çok yavaş birokula uyum süreci yaşadık. Planlanan konuların ders işleyiş açısından gerideyim. Fakat amaç olarak da hızlanmayı düşünmüyorum. Ne de olsa yeni müfredatımızı ilk defa işliyoruz.

Liste devam edecek. Dersleri anlattıkça ve konuları işledikçe.

Konu ile ilgili bir önceki yazım: Ortaöğretim Kimya dersi yeni müfredat konuları belli oldu.

1. Dönem Sonu Lise 1. sınıf Yeni Kimya Müfredatı Uygulaması üzerine: Birinci Dönem Biterken

Bağlantılar:

 1. http://kimyadersimiz.com
 2. Meb Kimya müfredatları
82 cevaplar
« Daha Eski Yorumlar
 1. Hikmet
  Hikmet says:

  YAPILAN YENİ KİMYA MÜFREDATI ÖNCEKİ GİBİ ÖĞRENCİLERİ KİMYADAN NASIL SOĞUTABİLİRİZ MÜFREDATIDIR. Doc biri kimya müfredatını açıklıyor daha kendisinin de haberi yok ne yaptıklarından.İki gün çalıştay yapmışlar sonuçunda bu çıkmış. Müfredatı açıklarken kendisi bile inanmıyor okuduklarına.1960 ların müfredatı bile sizinkinde kat kat iyi. Fizik konularını (atom elektrik)kimyaya,biyoloji konularını kimyaya kaydırmışlar. 28 yıllık öğretmen olarak söylüyorum ki
  yapılan yeni müfredat kimya yı nasıl öğrenmemeliler müfredatıdır.Yazıklar olsun….

  • mustafacan
   mustafacan says:

   @hikmet bey bizim Milli Eğitim Stratejik Palnımızda Lise mezunu sayısını arttırmak vardır. Bu sebeple 9. sınıfta öğretilen müfredat, ortak sınıf olmak münasebeti ile kimya kültürü vermek amaçlı bir müfredattır. Daha çok öğrenci 9. sınıftan liseyi terk etmesin amacı stratejik planımızda yazmakta. Böylece Avrupa Birliği Standartlarına ulaşacağız. Yani görüş bu yönde. Çok kişinin mezun olması için bütün bunlar yapılıyor demek istiyorum. Size muhalif değilim fikren. Katkı olsun istedim.

 2. kadir
  kadir says:

  okula başlayalı kaç ay oldu bütün derslerin kitablarında açtığımız sayfa sayısı %28 buda korkunç bir rakam

« Daha Eski Yorumlar

Yorumlar kapalı.