türkçe kimya kaynakları

İnternet bir kütüphane gibi dizin içermiyor ve her bilginin aynı derecede kalitesi yoktur. Genel olarak bulduğunuz bilgileri bir kaynaktan daha doğrulamak yararlı olacaktır. Ancak, aşağıdaki kaynaklar bir başlangıç olabilir.

 1. vikipedi
 2. dmoz kimya dizini
 3. Merak ettikleriniz
 4. kimyaevi
 5. kimyasanal
 6. merak ettim de
 7. merak ediyorum
 8. kimyageriz.biz
 9. kimyatürk
 10. Bilim Teknik Dergisi: Temel Kimya
 11. kimyadanisma.com
 12. chemtime.com
 13. katalizor.net
 14. ekimya.com
 15. istanbul üniveritesi, Kimya Mühendisliği Klübü

 dmoz.org


İnternet dışında mutlaka yakınlarınızdaki kütüphanelerden yararlanmayı unutmayın. Kütüphanede geçireceğiniz zaman, internetten daha az stresli ve kesin sonuç verir.

Ödev sitelerine güvenmeyin, ödevi bir bütün olarak bulsanız bile hocanızın gözü bu tür aynı kaynaktan çıkmış ödevlere alışıktır. Saçma bir aynılık içinde derli toplu ödev vermektense yarım yamalak da olsa sizin yapmış olduğunuz bir ödevi ben yeğlerim.

Bulduğunuz bilgiler ödev hazırlamak için yetersiz mi?

O zaman konun etrafındaki yan konuları da açıklamalısınız demektir. Mesela “idrarda şeker tayini” şeklinde bir dönem ödevi konusunda az bir malumat mı var? O zaman “böbrek ve çalışma sistemi, idrar nelerden oluşur (bileşenleri), diyaliz makinası nasıl çalışır” gibi alt başlıklarla konuyu zenginleştirebilirsiniz.

27 cevaplar
 1. emel gümüş
  emel gümüş says:

  iyi akşamlar ben gıda teknolojisi öğrencisiyim. Biyokimya dersimiz de hazırlayacğımız bir ödev konumuz var; su ve sulu çözeltiler konusuyla ilgili 50 sayfalık bir kitap oluşturmak zorundayız ve ben bu konuyla ilgili lütfen yardımınızı istiyorum.

 2. GÜNEŞ
  GÜNEŞ says:

  bir kapta eşit kütlelerde x ve y elementleri vardır bu elementler tepkimeye girdiğinde 50 gram X 2 Y3 bileşiği oluşuyor ve 14 gram x elementi artıyor Buna göre kütlece birleşme oranı mX /my aşağıdakilerden hangisidir A)2/3 B ) 3 / 2 C ) 9/10 D) 16/9 E ) 5/2

 3. ayşe
  ayşe says:

  hocam alkolün canlı organizma üzerindeki etkisi çok acil lazım ama bulamıyorum yardm edemisiniz

 4. elif
  elif says:

  hocam ozonun azalmasının zararları ve ekolojik dengeye etkileri off çıldırmak üzryim dğru drüst bi şey bulmdm lütfen yardım.. :(

 5. elif
  elif says:

  hocam ozon tabakasının azalmasının zararları ve ekolojik dengeye etkileri ni bulamadım bulduklarım da çok karışık bana ne önerirsiniz???

 6. melisa
  melisa says:

  seçimli çöktürmeyi inceleyerek inceleyerek sudaki metaller hangi metodlarla çöktürülür konusunu bulamadım hocam nereden bulabilirim çok araştırdım ama sonuç bulamadım.

 7. fatma
  fatma says:

  hocam benim konum Su Arıtma Tesislerinin İncelenerek klorlama işlemleri ve reaksiyonları ?? proje ödewı olduqu ıcın qzl olmasını ıstıorum detaylı we uzun bulablceqım bı sıte weya yer soler mısınız cok acıL..!!

 8. deniz
  deniz says:

  Hocam çok acil yardıma ihtiyacım var .DÖNEM ÖDEVİ KONUM ÇOK ZOR VE HİÇBİR YERDE BULAMIYORUM.LÜTFEN YARDIM EDİN .KONUM ÇÖZÜNÜRLÜK PRENSİPLERİ , VURGUN OLAYI VE GAZLI İÇECEKLERİN HAZIRLANMASI

 9. burhan elmas
  burhan elmas says:

  13. Asit yağmurlarının tarihi eserlere etkisini araştırınız.12. sınıflar için

 10. KİMYA ACİL
  KİMYA ACİL says:

  hocam bnm bi ödevm var ama bulamıyorum ' kimyasal tepkimelern elektrik üretiminde nasıl kullanıldıkları' lazm bana bi yardımcı olur musunuz ??

  • mustafacan
   mustafacan says:

   Tam olarak aklıma tamamı gelebilir:

   biogaz, hidrojen pilleri, aküler, güneş pilleri

   vb konuları araştırman ve içlerindeki kimysal prensipleri yazman gerekir.
   Umarım bir yardımı dokunur.

 11. elif
  elif says:

  hocam 60. konu ile ilgili, konuyu tam olarak bulabileceğim bir site veya başka bir şey varsa yardım edebilir misiniz?
  açıkçası fazla araştırmak istemiyorum amacım saygısızlık değil ama öss ye az kaldı, ya gidicez ya gidicez yani. ama gidebilmek için de çalışmak gerekiyo. bilgisayarda araştırmalar da uzun sürüyo.. yardımcı olursanız çok mutlu olurum :)

 12. emrullah
  emrullah says:

  hocam “idrarda şeker tayini nasıl yapılır ? ” diye bı arastırma yaptım fakat nette insanlarla ilgili bi kaynak bulamadım.. vermiş oldugunuz sitelerede baktım. nasıl bulabılırım fikir verirseniz sevinirim

  • mustafa can
   mustafa can says:

   Arkadaşlar bu konuların çoğu nette var mesela “idrar tahlili” var. Ben siz yok bunlar yazdıkça kontrol etmekten sıkıldım. Bulma ile ilgili yetilerinizi geliştirmelisiniz. Bir bilene falan sormanızı anlıyorum da “fikirle gelmeyin! soru ile gelin”

 13. GAMZE
  GAMZE says:

  Kimyasal reaksiyonlarda niçin çökelek oluşur? Sebeplerini araştırınız. (HCl ile NaOH çözeltisi karıştırıldığında çökme olmazken, HCl ile AgNO3 çözeltisi karıştırıldığında AgCl çökmektedir.) SİTELERDEN BULAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM…

  • mustafa can
   mustafa can says:

   @gamze
   11. sınıf kimya kitabına bakarsan Çözünürlük dengesini ve çökelek oluşumunu bulabilirsin. Nasıl bulamıyorsunuz anlayamıyorum.

 14. büşra
  büşra says:

  ödevleri nereden bulabilirim??…bölümüne tıkladım..görünce ne de sevinmiştim aslında..ama karşıma bu sayfa çıktı…hocam lütfen yardım edin!!hazırlamak çok uzun sürüyo..derslere çalışmaya vaktimiz kalmıyo..kaş yapalım derken göz çıkarıyoz yani!!!bi yardım etseniz???

 15. salim
  salim says:

  büyle site açtığınız için teş . Ama biraz daha uzun olsa.Bide ham petrol metotlarının ayrıştırılıp incelenmesi hakkında bilgi verirsenis sevinirim.

 16. abdullah ay
  abdullah ay says:

  yukardaki tüm sitelere baktım bu konuyu bulamadım yardımcı olursanız sevinirim; ; ; ; Kimyasal reaksiyonlarda niçin çökelek oluşur? Sebeplerini araştırınız. (HCl ile NaOH çözeltisi karıştırıldığında çökme olmazken, HCl ile AgNO3 çözeltisi karıştırıldığında AgCl çökmektedir.)

  • mustafa can
   mustafa can says:

   @abdullah ay
   abdullah nette her yere bakman mümkün değil bence yeterince bakmamışsın. Açıkça şurda dememi beklemiyorsundur umarım?

Yorumlar kapalı.