,

Keane – Under the Iron Sea

Keane - Under the Iron Sea “Keane, piyanoyu ana enstrüman olarak kullanan bir alternatif rock grubudur. Güney İngiltere Battle’da büyüyen arkadaşlar tarafından kurulmuştur. Piyanoda Tim Rice-Oxley, bateride Richard Hughes ve vokalde Tom Chaplin bulunmaktadır. Gitarist Dominic Scott 2001’de gruptan ayrılmıştır.

Keane diğer rock gruplarından gitar yerine piyanoyu ana enstrüman olarak kullanması ile ayrılır. Aynı zamanda seslerde istedikleri etkiyi yaratmak için pedal ve sythetizer kullanmaktadırlar. Tom Chaplin’in sesini falsetto olarak kullanması grubun dikkat çekici bir parçasıdır. Grup The Beatles, U2, R.E.M, The Smiths, Radiohead, Queen, Pet Shop Boys ve Paul Simon’dan etkilenmiştir.” diyor vikipedi grup için.

Ben bir önceki albümü Hopes And Fears ile grupla tanıştım. Solistinin sesi çok güzel olmasının yanında İngiliz arabeski diyeceğimiz bir hüzün içerdiğine de söylemek isterim

Yeni albümlerinden en çok ilgimi çeken parça şu anlık “Nothing Left To Say”… İş çıkışları güzel oluyor özellikle bir de yağmurlu havalar özellikle dinlemek için uygun şeklinde düşünmekteyim.