ChemistryViews sitesinde yayınalan İngilice makale serisinde Bilimsel Makale yazmanın inceliklerinden bahsediliyor. Bu işlere yeni başlayanlara yarararlı olacağını düşünerek çeviriyorum:

Hiç sonuçlarınızı yayınlanabilir makale olarak düzemlediğiniz çalışmalarınızı red almamak için mücadele ettiniz mi? Asian Journal of Organic Chemistry, dergisinin yönetici editörü Richard Threlfall makalenizin her bir bölümünü nasıl geliştirilebileceğini ve yayınlanma ihtimalinin nasıl arrtırılabileceğini gösteren içeriden ipuçları veriyor.

Makale Kabul Edildi ya da Revizyon İstendi

Niyahetinde dergi makalenizi kabul etmek için ya da yeni bir hakem incelemesi için revisyona size gönderme seçeneklerinden birisini seçti. Her iki durumda da, tam olarak aynı şeyi yapmanız gerekiyor: Hakemlerin yorumlarına dayanarak makalenizi değiştirin. Hakemlerin yorumlarını en geniş anlamda ve hassasiyette dikkate alın ve özellikle bahsettiği en ufak noktayı bile göz almamaya çalışın. Net ve direkt olun, bu konuda en mümkünü ne ise o kadar açıkça bunu yapmaya çalışın. (Çevirmenin Notu: Lütfen yorumları kişisel algılamayın ve tamamiyle nazik bir üslüp seçin)

Red edilmiş makaleler gibi ve özellikle makale yeni bir hakem incelemesi için düzenlendiği durumda olduğu gibi eğer hakemler tarafından yapılan tavsiyeler mantıklı değil ya da bilimsel olarak doğru değil ise, o zaman kapak mektubunda (cover letter) editöre hitap ederek bunu açıklayabilirsiniz. Hangi hakem ile ilgili ise bunu fikrinizi burada açıklamanız gerekmekte fakat sağlam bir bilimsel sebep sunarak bunu yapmanız gerekmektedir. Editörler ve hakemler tembellikten hoşlanmazlar, ret almamak için sıkılmadan basit bir şekilde her bir yorumunuzu adres vererek yapmanız gerekmektedir ve belki de en önemlisi de, kötü bir üne sahip olmanıza sebep olacaktır.

Düzelmelerini yaptıktan sonra, elektronik olarak her bir değişikliğin dikkar çekecek bir şekilde altını çizmeniz gerekmektedir. (Çevirmenin Notu: Burada belki yorum, yoruma sizin verdiğiniz cevap ve yapılan değişikliklerin herbirisini ayrı ayrı vurgalayan bir yapı kurgulayarak ayrı bir dijital dosya oluşturmanız çok yararlı olacaktır.)

İnanın ya da inamayın bu düzenli gösterim şaşırtıcı bir şekilde önemlidir, özellikle de dergi makaleyi düzeltmenizi istediğinde. Editörler ve hakemler malum olduğu üzere insandırlar, binaanaleyh isterler ki bir sürü sayfa içinde istedikleri değişikliği aramak ve bulmak onları yormasın. Değişiklikleri yapmak ve onları açıkça açıklamak cevap mektubunuzda göstermeniz, sizin ince bir şekilde sözlerinin sizin tarafından dikkate aldığınızı ve çalışmanızı da iyileştirdiğinizi gösterecektir. Böylece sadece köşeyi dönmek için birşeyler yapmaktan çok uzakta olduğunuzu gösterecektir.

Tebrikler! Sonunda sizin makaleniz de kabul edildi. Artık arkanıza yaslanabilir ve harika bir şekilde yazılmış ve güzel şekilde şekillerle gösterilmiş makalenizin literatürdeki gurur veren bir şekilde varlığının tadını çıkarma zamanı!


Orjinal Makale: DOI: 10.1002/chemv.201300028 ya da burası