letterChemistryViews sitesinde yayınalan İngilice makale serisinde Bilimsel Makale yazmanın inceliklerinden bahsediliyor. Bu işlere yeni başlayanlara yarararlı olacağını düşünerek çeviriyorum:

Hiç sonuçlarınızı yayınlanabilir makale olarak düzemlediğiniz çalışmalarınızı red almamak için mücadele ettiniz mi? Asian Journal of Organic Chemistry, dergisinin yönetici editörü Richard Threlfall makalenizin her bir bölümünü nasıl geliştirilebileceğini ve yayınlanma ihtimalinin nasıl arrtırılabileceğini gösteren içeriden ipuçları veriyor.

Sonuçlar ve Tartışmalar

En sonunda projenizde bir sürü ay çalıştıktan sonra, tatmin edici sonuçlar elde ettiniz, sonunda artık zaman tüm bunları makalenize ekleme zamanı geldi. Herkese onca zamanınız boyunca kullanmayı düşündüğünüz her bir solvent, katalizör ve katkı maddesi geçirdiğiniz zamanı ve HPLC ile çalışırken karşılaştığınız güçlükleri açıklamak istemektesiniz. Bununla birlikte, bunu yapmak istiyorsanız, okucularınız muhtemelen çabucak sıkılacaklardır. Bu sebeple yapılacak en önemli tavsiye, dikkatinizi kesin ve fakat bilgi verici bir dille hazırlanmış “Sonuçlar ve Tartışmalar” bölümü hazırlamak olacaktır.

Gerçekten önemli parçalara yoğunlaşmak önemli ve fakat çok çok ayrıntılara takılmamak gerek, özellikle makale değil de kısa mektup (bildiri) (communication) yazıyorsanız. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, değişik çözücülerle reaksiyonu deniyorsanız, her bir ayrı çözücü ile yaptığınız ayrı deneysel sonucu tartışmanıza gerek yoktur. Bütün sonuçları bir tabloya koyup, belki polar ve apolar gibi genel bir yorum ekleyip ve neden en iyi çözücünün bu durumda bu oluştuğunu da yorumlayıp vermek yeterli olacaktır. Tablodaki her bir sonucu açıklamak genelde gereksizdir.

Tartışmalar ve Sonuçlar bölümünün deneysel bölümden farklı olduğunu akıldan çıkartmamaya çalışınız. Burada deneysel prosedürler hakkında  deneysel sonuçlara direkt etkisi olaran konular dışında tartışmayagerek yoktur. Örneğin, reaktan eklemek tepkime yolunu değiştiriyorsa, bu kesinlikle tartışma bölümünün bir parçasıdır. Eğer böyle bir nokta yoksa bu tür konuları deneysel kısımda saklamakta yarar vardır.

Kısaltmaları makalenizde idareli ve tutarlı bir şekilde kullanınız. Kısaltmaları tanımlamayı ilk kullandığınız yerde veriniz ve buradanın dışında kısaltmayı her bir bölümde tekrar tanımlamayın.  NMR, AFM veya HPLC gibi basit ve bilinen şeyleri tanımlamaya çalışmayın, fakat dünyanın başka bir taraflarında farklı şekilde isimlendirilen kimyasal isimleri açık yazılımını yaptığınızdan emin olun.

Bazen, bir araştırmanın en ilginç ve tartışılabilir yerleri anormallikler ve bir değişiklik yaratmayan şeylerde olur. Bu noktaları görmezden gelmeyin, çünkü hakemler sizin bu sıradışı sonuçlarınız hakkında size soru yöneltebilir. Sıradışı sonuçları tartışmak reaksiyonun, bir katalizörün veya bir materyalin çok daha ince ayrıntılı noktalarını anlamakta sıklıkla beklediğiniz bulgulardan daha çok değerlidir. Ve kim bilebilir ki, sizin elde ettiğiniz sıradışı farklı sonucunuz alanınızda belki de yepyeni bir araştırma konusuna dönüşecektir!


Orjinal makale DOI: 10.1002/chemv.201200123 veya burası