bilimselmakaleChemistryViews sitesinde yayınalan İngilice makale serisinde Bilimsel Makale yazmanın inceliklerinden bahsediliyor. Bu işlere yeni başlayanlara yaararlı olacağını düşünerek çeviriyorum.

Hiç sonuçlarınızı yayınlanabilir makale olarak düzemlediğiniz çalışmalarınızı red almamak için mücadele ettiniz mi? dergisinin yönetici editörü Richard Threlfall makalenizin her bir bölümünü nasıl geliştirilebileceğini ve yayınlanma ihtimalinin nasıl arrtırılabileceğini gösteren içeriden ipuçları veriyor.

Kapak Mektubu (The Cover Letter)

Sıklıkla gönderilen makalelerde kapak mektubu sizin editörle direkt olarak iletişim kurmanıza yarayan ve araştırmalarınızın en önemli sonuçlarını belirtmenize yarayan bir fonksiyon icra eder. Editöre harika bir ilk izlenim de verebilir ve böylece editörü masasına oturtup sizin makalenize göz atmasına imkan sağlayan çok olağanüstü fırsattır. Bir kapak mektubunu aşağıdaki şekilde yollamak gerçekten çok kötü bir fikirdir:

Değerli Editör,
Derginizde yaınlamak için makalemizi yolluyoruz. Bu makale yayınlanmak için hiçbir yerde incelenmemektedir.
Saygılarımla
M. Can

Ne kadar kısa ve özensiz bir yazım. Onca işin sonunda sıkılmış bir yazar sadece yapmak için bir kapak mektubu yazmış. Bu durumda yapılan çalışma ne kadar öneli ve özenli olursa olsun ilk intibâ kesinlikle olumsuz veya zayıf olacaktır. Onlarca makale inceleyen bir editörün dikkati bu şekilde bir kapak mektubu ile çekilemez. Öbür taraftan daha kötü bir fikir de hiç kapak mektubu göndermemektir.

Makalenin giriş kısmına çok benzer bir şekilde, iyi bir kapak mektubu editöre araştırmanız hakkında kritik sorulara cevap verir. Bu soruların dışında bu makale neden geniş bir dergi okuyucu kitlesi için önemlidir bunu açıklamalı, vurgulamalıdır.
Şu basit örneğe dikkat edini:

Değerli Editör,
X bileşiğinin ilginç biyolojik ve farmasetik aktivitesi var. Biz önceki sentez yöntemi üzerinde bazı geliştirmeler yaptık ve inanıyoruz ki organik kimyada geniş bir uygulama sahası bulacak.
Saygılarımla,
M. Can

Bu tür bir mektup önemli miktarda soru işaretini editörün kafasından silecektir. Daha derinlemesine ve spesifik açıklamalar tabiki daha iyi olacaktır. İyi bir başlangıç şu şekilde olmalıdır:

X bileşiği antikanser potansiyeli taşımakta. Bununla birlikte, şimdiye kadar az miktarlarda Plantius planticus‘dan elde edilebilmiştir. Bizim total sentezimiz X bileşiğinin %99 verimle eldesini sağlamaktadır.

ya da

Kaztalizör A’yı sentezledik. Bu da katalizör B ve C’ye nazaran endüstriyel öneme sahip olan Y’nin hidrolizinde %75’den daha fazla verimlidir. Verimdeki bu artış şu şekilde sağlanmıştır:

Teknik detaylareditörün makaleyi anlamasına katkı sağlayacaktır. Bunu yaparken dikkatli olun, aşırı derecede detaya girmeden yüzeysel bir teknik derinlikte olsun. Sayılara fazla boğulmadan bir iki cümle ile ne olduğu açıklanmalı.

Son olarak, hakemleri önermeyi unutmayın. Bu öneriye istemediğiniz hakemleri de ekleyebilirsiniz. Bu alandaki sizin bilginizi ve araştırmanızın derinliğini, ayrıca literatüre hakimiyetinizi gösterir.

İyi bir kapak mektubu çalışmadan elde edilen avantajlar ve araştırmanızda ulaşılan sonuçlar hakkında kesin ve net açıklamalar içerir.Unutmayın, dergiler çok bir günde fazla miktarda makale alır ve editörler yılda yüzlerce ve hatta bazen binlerce makale görürler. Bu durumda çalışmanıza dikkat çekmek için ilk yapmanız gereken editörün dikkatini çekmek olduğuna göre, kapak mektubuna gereken özeni göstermeniz çok önemlidir.


Kaynak DOI: 10.1002/chemv.201200115

http://www.canmustafa.com/2013/05/kimya/iyi-bir-bilimsel-makale-icin-oneriler-baslik-2.html