,

İki Yeni Element Daha

İki yeni element Flerovyum ve Livermoryum ile birlikte periyodik cetvelin element sayısı 118’e çıktı.

31 Mayıs 2012 tarihinde IUPAC (Uluslararası Uygulamalu ve Saf Kimya Birliği) Flerovyum ve Livermoryum elementlerinin varlığını onayladı.

Amarikadaki Lawrence Ulusal Labaratuvarı ve Rusyadaki Nükleer Araştırmalar Ortak Enstitüsünden bilimadamlarının ortaklaşa çalışmaları sonucunda bulunan bu iki elementin resmi ilanı Haziran 2012  tarihinde IUPAC  dergilerinden Pure and Applied Chemistry dergisi sayısında yapılacak.

Flerovyum (Fl) atom numarası 114 ve atom ağarlığı ise 289 olarak belirlenirken, Rusya Nükleer Araştırmalar Ortak Enstitüsü kurucusu Georgiy N. Flerov (1913 – 1990) isimli fizikçinin adını taşımakta. Ve Livermoryum (Lv) ise atom numarası 116ve atom ağarlığı ise 293 olarak belirlenirken, Amerika Lawrence Livermore Ulusal Labaratuvarınındanadını almakta. Bu iki elementin varlığının naıtlanması titizlik gerektiren bir bilimsel ispat sürecinden sonra ortaya çıkmakta. Hal böyle olunca da bu tür buluşlar için ciddi bilimsel yatırımlar ve ancak ülkelerin ulusal labaratuvarlarında sağlanabilecek bilimsel yeterlilik gerektirmekte. Bilimde isim vermek bulanın hakkı olduğundan elementlerin adları da bu şekilde ülkelere veya bilim adamı isimlerine mal olmakta.

The IUPAC reviews and confirms the reported discovery of new elements then, approves the proposed names for new elements. The confirmation and approval process usually entails a few years of repeated experimentation in independent laboratories to verify the results of the discovery of a new element. As of May 31, 2012 the IUPAC has confirmed and approved the names for 114 elements (Here’s the official IUPAC periodic table). Scientists have reported discoveries for other elements, but these results have not yet been confirmed.

IUPAC tüm dünya tarafınfan otoritesi kabul edilmiş ve alanda standartları koyan ve onayları veren bir uluslararası topluluk olarak önemini kurulduğu günden beri sürdürmekte. Bu kritik önem, bilimsel süreçlerin standardizasyonunu sağlamakta. Bu alanda ortak dili geliştirmekte. Bu dil aynı zamanda modern teknolojinin diline de uyum sağlama amacını da taşımakta.

Kaynak: earthsky.org