Otobüs ile Gorno Altay, Bisk üzerinden Barnaula vardık. Çantalara yaslanarak saati gece yarısı 3 yapıyoruz. Bir başka otobüs ile Novosibirsk yoluna revan oluyoruz. Novosibirsk avtovogzal’ına ulaşmamız 7:00 gibiydi. Unuttuğum ceketimi almak ve Ulan Batura doğru olan yolculuğumu planlamak için evsahibimize tekrar uğradık. Kahvaltı çay ve uzun süren internet araştırması ve tartışmalar sonucunda en iyi fikirin vagzala gitmek olduğuna kadar verdik. Vagzal’da bilet bulmamız uzun sürmedi. Irkutsk’a bilet aladık. Burada Baykal gölü kenarında omul balığı yemeyi ve şehri gezmeyi planlamıştık. Tabiki daha da fazlasını… Fakat vakitsizlikten bunları iptal ettik. Baykal gölündeki adada bir gün ve Turka köyü gezilerimiz iptal.Camaraya ana çantalar verildi ve tren saatine kadar gitmediğimiz Novosibirsk Zoo’ya indirmiş olduğum Rusya offline navigasyon haritası yardımı ile gitmemiz, gezmemiz aradaki zamanı güzel değerlendirmemize ve harika bir hayvanat bahçesi görmüş olmamıza sebep oldu. Fotoğraflar da cabası. Arada da yol üzerinde Türkçesi çatal-kaşık olan Vunka-Loşka isimli müdavimi olduğumu lokantada yemeğimizi yememiz günün bir diğer faaliyeti oldu. Gezdiğimiz hayvanat bahçesi çok büyük ve ilginç şekilde vahşi kedi cinslerine çok ağırlık verilmiş. Döndüğümde sonradan Sibirya’da bu hayvanların yaşam alanları olduğunu fark ettim.

Hayvanat bahsesi gezisindensonra yol için yemek alışverişi yaptık. Traveller’s cafee isminden pahalı bir kafede vakit geçirdik ve oradan da vogzala geçtik. Emanetleri alıp oturduğumuzda saat ~22 gibidi. Hemen belirteyim Novosibirsk ile Moskova zamanı arasında +3 saat var. Moskova daha geride ve tren istasyonlarındaki saat Moskova saati. Irkutsk – Moskova arasında ise +5 saat var. Bu zaman farkları dikkat edilmesi gereken başka bir nokta.

İlk Tren Yolculuğu

Tren kalkana kadar sohbet ve tren yolculuğu ile ilgili bilgi ve malumattan sonra, Anastasia ile vedalaştık. Trenin kalkmasına 5-10 dakika kala trenin bindik. Bileti 3. mevki, orijinal tabir ile platzkart aldık. Yolculuk öncesi blog okumalarında anlatılan ortamı canlı olarak görünce yüzümde bir keyiflenme emaresi görülmüş olmalı ki Fatih gözlerinin içi gülüyor dedi. Bu aşırı sosyal ortam, kişisel mesafelerin çok kısaldığı bir atmosfer sebebiyle oluyor. Kupe’ye göre tek farkı aradaki bölmelerin kapılarının olmaması ve bölmelerin karşısında altlı üstlü iki yatak daha içermesi. Dolayısı ile çok daha fazla kişi var vagonda ve tabiki insanın olduğu yerden kaynaklana bir havasızlık mevzu bahis ama buna burun çabucak uyum sağlıyor. Rahatsız edici bir koku da yok sadece havasızlık. Bir de bilemiyorum herkes sıcağı biraz fazla seviyor burada. Ben terlersem soğuturum ortamı burada ise insanlar soyunmayı atletle veya atletsiz gezmeyi tercih ediyorlar. Cam açma huyları düşük. Ayrıca vagonda 8’er saat ara ile çalışan iki görevli var. Çoğu zaman bayan görevliler bunlar. Her vagonda iki tuvalet ve bir de sürekli çalışan sıcak su makinesi var. Söylemem gerekir ki her gün vagonlarda temizlik yapılmakta ve yataklarımızı örtmek üzere tertemiz örtüler ve havlu verilmekte. Bunları görünce Rus demiryollarını takdir etmemek elde değil. İşte burada hizmet kalitesi yüksek diyesim geldi. Ayrıca isteyen her yolcuya temiryollarının metal tutamaklı camdan büyğcek bir bardağını veriyorlar kullanımlık. Tasarımı gayet güzel bardağın. Vagonun hemen girişinde de vagon görevlilerinin kaldığı ve diğerinde de çalışıp kontrol panellerinin olduğu iki kamara var. Su ısıtıcısı işte bunun karşısında duruyor.

Mezkur su Isıtıcısı

Mezkur su Isıtıcısı

Kışın ise sanırım bağımsız olarak her vagon ısıtılıyor. Isıtıcının ardında kalorifer bölmesi ve odun kömür konulan bölge var. Ayrıca tuvaletlerde her daim tuvalet kağıdı ve kağıt havlu bulunmakta. Temiz ve bakımlı tuvaletler. Fakat Rusya’da iseniz taharet noktası sorun. Burada su kullanarak temizlenme diye bir şey yok. Garip ama öyle. Bununla bağlantılı olarak iç çamaşırlarını da ütülüyorlar. Garip değil mi? Sebebi ise jilet gibi iç çamaşırı giyme takıntısından değilmiş. Bakteri üremesini engellemek içinmiş. Bana mantıklı geldi. Bu da temizlik anlayışı. Bize ters tabii.

Train_plackart
Şekil: Platzkart (3. mevki) yerleşim planı (http://www.poezda.net/en/gb_trains?action=numeration&lan=en adresinden alıntıdır.)

train_kupe_rus
Şekil: Kupe (2. Mevki) yerleşim planı (http://www.poezda.net/en/gb_trains?action=numeration&lan=en adresinden alıntıdır.)

Benim platskart ortamından memnuniyetim Fatih’te ise tam tersi bir memnuniyetsizlik oluşturdu. Sonuç olarak önümüzdeki seferlerde kupe bilet alacağız gibi görünmekte.

Sabaha kadar uyumak için yatmadan önce yerlerimizi gösteren vagon görevlisi üst kattan düşmemek için bir emniyet askısı yatağıma taktı. Fatih’in yatağı aşağıda olduğu için buna pek gerek yok. Alt katlar masa haline dönüşebiliyor. Yeme içme işlerini fatihin masada yaptık yolculuk boyunca. Gece saat 1 gibi yattık. Çok sıcak olduğu için çok fazla örtüye ihtiyaç olmuyor.

Sabah 8 gibi uyandık. Fatih yatağını toplayıp masayı kurduktan sonra marketten aldıklarımız ve trenden verilen artistik bardaklarımız ile kahvaltımızı yaptık. Öğle yemeğinde ise birer portakal ve kuruyemiş yiyecektik. Tren yolculuklarında trenin nerede ne kadar durduğuna dair çizelge her vagonda bulunduğundan uzun duraklarda alışveriş yapma şansınız var. Zaten uzun duraklarda herkes bir trenden inip hava alıyor. Trende sigara içmek yasak bunun etkisi de oluyordur.

Trende aldığımız balonları vagondaki çocuklara teker teker dağıttık. Vagonda popülaritemiz arttı J

Tren yolu iki hatlı. Yanımızdan geçen katarlar çok uzun. Daha önce görmediğim türden yol bakım araçları var.

Sibiryanın bizim gördüğümüz bölümünde yaygın olan iki ağaç türü var Kızılçam ve cinsini bilmediğim beyaz gövdeli bir ağaç. Bu ağaçlardan oluşan ormanlar o kadar düzgün şekilde uzuyorlar ki tekkeye yakacak odunu buradan getirmek gerek diyesi geliyor insanın.

Sonraki Yazı : 5- İrkutsk