Buraya animasyonlu bir gif koyacaktım ve fakat gereğinden fazla vakit aldığı için bu zahmete girmek istemedim.
Gallik asit molekülü: Buraya animasyonlu bir gif koyacaktım ve fakat gereğinden fazla vakit aldığı için bu zahmete girmek istemedim.

Gallik asit molekülü

sourceforge.netadresi altındaki bir çok proje hayatıma daha çok grafik tasarımı ve web tasarımı ile ilgili uygulamalar ve projelerle girmişti. Bu ortam sağlayıcı site bedava yazılımın netteki bir başka kalesi idi. İçinde irili ufaklı ama bedava her türlü uygylamayaı içinde barındırıyordu önceleri. Bu uygulamalar günümüzde artık çok özel alanlardaki çözümleri de içinde barındırır olmuş. Molekül görselleştirme ile ilgili uygulamalar ararken bir şekilde yolum Gabedit’ten geçti. İlginç bir şekilde seneler sonra yine sourceforge.net adresinden programı indirince anılarım ve depreşti geçmiş 10 yıla dair. Ama buna girmeyden, programdan kısa bir kaç cümle ile bahsetmek istiyorum.

Gabedit, Gamess-US, Gaussian, Molcas, Molpro, MPQC, OpenMopac, Orca, PCGamess ve Q-Chem gibi hesaplamalı teorik kimya programlarının grafik kullanıcı arayüzünü sağlayan bir program olarak sourceforge’da tam sürüm olarak dağıtımı yapılan bir program. Değişik hesaplama sonuçlarını gösterebilmektedir. Bir çok yaygın moleküler dosya formatını desteklemekte olan bu program aynı zamanda sizin de molekül çizimi yapmanıza olanak sağlamakta. Bu işleri yaparken 3 boyutlu görseller üretmekte. Ve bir çok vektörel ve pixel tabanlı formata da aktarma yapabilmekte. Bu bakımdan yayın hazırlayan arkadaşların çok işine yarapayacağını düşünmekteyim.

Teorik kimya ile uğraşan Türkçe konuşan arkdaşlara yararlı olacağını düşünerek burada bunu yazıyorum. Özellikle ben Kızılötesi titreşim modlarını görselleştirirken ve anime ederken çok yararlardım. Kuşkusuz başka bir çok yararı var. Siztesinden okuaybilirsiniz.