,

Dünya Üniversiteleri İlk 400 sıralaması

Dünyada ilk 400’e girmiş olan üniversitelerin 2012 yılı değerlerlendirmesi Thomson Routers‘a aie olan Times Higher Education sitesinde yayınlandı. Listede ilk 400’e giren üniversitelere göz gezdirirken Türkiyeden olanları şöyle bir listelemenin toplu halde Türkiye açısından tabloyu görmek bakımından yararlı olacağını düşünüyorum.

  1. 201-225 arasında Bilkent University Turkey
  2. 276-300 arasında Istanbul Technical University Turkey
  3. 276-300 arasında Middle East Technical University Turkey
  4. 301-350 arasında Boğaziçi University Turkey

Listeye girmiş üniversitelerimiz bu şekilde. Öbür taraftan söylenebilir ki tüm ölçümler içindeki kabule göre görecelik arzeder. Bu 4 üniversitenin dışındaki üniversiteler ismi zikredilmediğinden önemsizmiş gibi görünebilir. Bu yanlış bir değerlendirmeolur bence. Bilkent üniversitesini bu noktada çalışmaları ile çok daha öne geçmiş görüyorum. İTÜ’nün ikinci sırada gelmesi ve ardından da ODTÜ’nün gelmesi gerçekten ilginç. Çünkü ODTÜ uzun süreler Türkiye’nin en iyi üniversitesi idi. Bu listeye girenler arasında en üst sırada olmasını beklemem biraz da bu önceki bilgilerimden kaynaklanıyor. Üniversiteler de yaşayan organizmalar gibi tabi değişebiliyor.

Listedeki üniversitelerin hesaplanması yönteminden biraz bahsedersek. En azından kritelerlere biraz değinmiş olur, daha açıklayıcı bir yazı yazmış oluruz diye düşünüyorum.

Bu 4 üniversitesimizin hiç birisi özel olarak bu 4 kriterden birisi için yapılan sıralamada ilk 200 içine girmediğinden bu kriterler için teker teker kaçıncı sırada olduğunu siteden görmek mümkün olamıyor.

Üniversite tercihleri yapıldığı bu dönemde. Öğrencilerin karar verirken bunu da dikkate almalarını ümid ediyorum.