,

Dere, Nehir ağızlarında yeşil enerji

Aşağıdaki şekile ilk baktığınızda en azından birşeyler aklınıza geldi mi bilemiyorum. Olay güzel özetlenmiş aslında. Bu fikir ile karşılaştığında “Pressure retarded osmosis (PRO)” kavramının nasıl enerji üretebildiğini anlamaya çalışıyordum. Aslında yöntem gerçekten çok pratik ve akla yatkın ve parlak. Anahtar kelime ise tuzluluk.

Graphical abstract: Energy recovery from concentrated seawater brine by thin-film nanofiber composite pressure retarded osmosis membranes with high power density

Singapur Nanyang Technoloji Üniversitesinden   Darren Delai Sun ve arkadaşları bir materyal üretiyorlar. Ters ozmos ile deniz suyuna nehir suyu karışan yerlerde, suyun tuzlu suya doğru bu membrandan geçmesi ile tuzlu su tarafı yükseliyor. Sonra da buradan türübün vasıtası ile yükselen kolondan elektrik üretiyorlar. Nehir ağızlarında, denize suyun karıştığı yerlerde uygulanabilecek gayet pratik ve temiz bir enerji çözümü.

Acaba diyorum bu tür bir ürün üretilmişmidir? Yani böyle çalışan bir sistem piyasada varmıdır merak ediyorum. Yoksa daha geliştirme aşamasındamıdır?