Android işletim sisteminde GPS navigasyon

Android işletim sistemli bir telefon sahibi olarak “Önceden bilgisayar ortamında çizdiğim klavuz güzergahları, GPS içeren android sistemli bir telefona nasıl yükleyip güzergahı takib edebilirim?” sorusuna cevap arayalı haftalar geçti. Nette pek fazla Türkçe kaynak olmadığını görerek birşeyler karalamak istedim.

Öncelikle internetteki aramalarım sonucunda insanların google map, earth ve terrain haritaları gibi bedava ve fakat online olan haritaları nete bağlı olmadığımız zamanlarda veya telefon şebekesinin çekmediği zamanlarda kullanmak için çok yararlı Java tabanlı uygulama olan “Mobile Atlas Crator” programını ürettiklerini gördüm. Deneme testlerimden sonra bu kullanışlı programı tavsiye ediyorum. Kendilerini aşağıdaki adreste bulunmakta:
http://sourceforge.net/projects/trekbuddyatlasc/

Bu programla üretilen haritalar bir çok programın tanıdığı atlas dosyaları haline getirilebiliyor. Öbür taraftan bilgisayarda çizmiş olduğunuz bir klavuz güzargahı da bu atlasın için entegre edebiliyor. Önemli noktaları (track) da atlas dosyalarına katıştırabiliyorsunuz. Bu bakımdan benim sorunumu çözmüş bulunmakta. Öbür yandan da aşağıdaki iki programı bilgisayarınıza kurarak beğendiğiniz haritayı yükleyerek androit üzerinde navigasyonunuzu gerçekleştirmeniz mümkün.

Bu programlardan birincisi “Big Planet”,
http://android-map.blogspot.com/ adresinden indirerek kullanabilirsiniz.

İkinci program olan  “Trek Buddy” programı da gayet kullanışlı bir çözüm olarak durmakta. Kendisini,
http://www.trekbuddy.net/

adresinden indirebilirsiniz. Umarım yararlı olmuştur.