Akademik Poster Şablonu

Poster Örnek

Poster şambonumun öngörünümü

Bir akademisyen ya da bir öğrenci olsun kongrelerin önemli bölümlerinden birisi olan poster sunumlar, hazırlanma aşamasında office uygulamaları dışında fazla bilgisayar tecrubesi olamayan ve görsel tasarıma yatkın olmayan akademisyenlerin çoğu için büyük bir sorun. Gözlemleyebildiğim kadarıyla posterlerini akademik camia Microsoft şirketinin uygulamalarında hazırlamakta. İsmi gibi güçlü sunum özellikleri içermese de pazar payı bakımından yaygın kullanılan Powerpoint ya da Publisher genelde kullanılmakta. Görece olarak basit ve kolay olsa da ilk posterimi 2008 yılında  Kimyasal Fizik Kongresi için hazırlarken Powerpointi iki saniye kadar ancak düşünmüştüm. Bunun sebebi sanırım sunum hazırlamam gerektiği sıralarda, özellikle formül ve notasyonları sunularıma eklemek istediğimde yaşadığım olağanüstü sorunlar. Bunların çoğunu resime çevirerek atlaşayabilmiştim. Bu sebeple de Adobe Photoshop Elements’ta tasarıma başlayıp bir poster hazırlamıştım.
İronik bir şekilde başka yeni bir tasarım yapmasam da senelerden beri bu tasarımı kullanmaktayım. Evet belki çok güzel bir tasarım olmadı ama en azından basit ve amaca uygun bir poster hazırlamıştım. Resme tıklayarak *.psd dosyasını indirebilirsiniz. Biryerlerde kullanırsanız işinize yararsa mutlu olurum. Fakat belirmek isterim ki bu tür bir poster sunumu ~33 MB. İndirirken sorun olabilir.  *.png şeklindeki halini de buradan indirebilirsiniz (~17 MB).

Ayrıca internette güzel bir arama yaptığımda,

  • Ücretsi ve açık kaynak kodlu yazılımlardan bahseden bu sitede iki adet konuyla ilgili bu ve bu yazıyı okumalısınız. Scribus’u ben de denemek istiyorum.
  • İsmail Arı’nın blogunda da konu ile ilgili bir yazı bulunmakta. Bir de devamı niteliğinde bu var.

Akademik makalelerde olduğu gibi posterlerde de özetin özeti anahatları ile olayı anlatan 3-5 kısa cümle ve özet görseli kullanımı da çok önemli.

Her ne kadar ben kendi posterimde hazırlamamış olsam da bu kural önemli. Bağlantılı olarak mümkün olduğunda daha çok görsel kullanmak ve görsele entegre bir anlatım seçmek yararlı olacaktır.

Merak edenler için posterin konusu olan çalışmanın makale halindeki formuna da şurada: DOI: 10.1021/ie300437u