18 MP ile APSC. Nereye kadar?

Uzun zamandır kullandığım bir çok yönden eksikleri bulunan SLR giriş seviyesi olarak piyasaya sunulmuş olan Canon 350D makinamı sattıktan sonra Hayyam pasajında Resul beyin yanında soluğu alıp Canon 7D gövdeye geçiş yaptım. Bu makineyi seçişte iki kişsel sebebim vardı. Birincisi, 18 MP çözünürlükte büyük fotograflar üretebilmesi ve HD kalitesinde video çekebilmesi idi. Yaklaşık bir 4-5 aylık kullanımdan sonra hissettiğim bir kaç şeyi açıkça belirtmek isterim.

Canon her ne kadar yeni sensör teknolojisi kullansa da cm kareye düşen nokta sayısı artmış olan bir sensör kullanmış oldukları kesin. Sadece gövdeyi değiştirdiğim için aynı lens (Tamron 17-50) ile çekime devam ettiğimden 350D modelinde görmediğim derecede pixellerin büyüdüğünü belirtmeliyim. Lightroom’da bire bir açtığımda bu pixeller genelde dü şük ışık koşullarında sorun yaratıyor. Bunu normal olarak eski makinemdeki fotografların boyutları küçük olduğundan görmek mümkün olmuyordu. İlk safhalarda bunun farkına vardığımda makine ayarlarından kaynaklandığını zannediyordum ama ne yazık ki bunun kaynağı genel olarak daha çok piksel yoğunluğu.

Canon 7D 1/1 oranında yakınlaştırılmış RAW fotograf

%100 sıkıştırma kalitesindeki görsel. Tam boyut için tıklayınız.

Düşüncem o ki, tam format bir sensör kullanan makine (5D) kullanmak, büyük boyutlarda fotograf üretmek isteyenler için daha mantıklı görünmekte.